Új vezérigazgató a Győr-Szol Zrt. élén, fejlesztések előtt áll a vállalat
(A cikket a Győr Plusz Média készítette.)
Sárkány Pétert választották meg a 2025. januári önkormányzati közgyűlésen a Győr-Szol Zrt. vezérigazgatójának. A szakembert még 2024 novemberében nevezték ki a társaság igazgatóságának elnökévé, majd február elsejével vezérigazgatóvá. A kinevezés kapcsán a Győr-Szol Zrt. előtt álló kihívásokról, feladatokról beszélgettünk, érintve a legfontosabb tevékenységi területeket is.
A Győr-Szol Zrt. Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának legnagyobb, saját tulajdonában lévő cége: felel a városüzemeltetési feladatokért, ellátja a távhőszolgáltatást, működteti az önkormányzati tulajdonú lakásokat, illetve gondozza a parkokat, közterületeket, így a Győr-Szol Zrt. rendkívül fontos szerepet tölt be Győr város életében. Az energiaválság közvetlenül is érintette a társaságot az emlékezetes gázkereskedői szerződésbontás következtében.
Távhőszolgáltatás
„Vannak fejlesztések, amelyek nem tűrnek halasztást. A lista szinte végeláthatatlan, de az egyik legnagyobb projekt a távhőt érinti: a Rozgonyi utcai telephelyen, a hőerőműben a kémények felújítását nem halogathatjuk. Az idei évben erre körülbelül egymilliárd forintot kell fordítanunk” – kezdi Sárkány Péter, rámutatva: ezt a munkát ráadásul nagyjából április és szeptember között lehet csak elvégezni, amikor nincs fűtési időszak. „Emellett is vannak terveink a távhőszolgáltatást illetően: pályázati úton lehetőség van uniós forrásokra, amelyből a távhő-infrastruktúrát fejleszthetjük, ezekre a forrásokra nyilván többszörös lesz az igény, mint amekkora a keret, igy felgyorsítottam a pályázat benyújtásához szükséges tervezői folyamatokat” – részletezte Sárkány Péter.
Városüzemeltetés
„A másik komoly feladat a városüzemeltetés szerteágazó tevékenységeinek jól szervezett és hatékony biztosítása. Ide rengeteg olyan feladat tartozik, amelyre először talán nem is gondolnának az emberek: a fűnyírás, a parkgondozás, a lombtakarítás, a zöldterületek gondozása, a szúnyoggyérítés, a közterületek takarítása, téli időszakban a hó- és síkosságmentesítés” – sorolja a cég vezetője. A feladatok kapcsán érdemes megjegyezni: a városüzemeltetési feladatok ellátása a Győr-Szol Zrt. és a város között szerződéses alapon működik, azaz az önkormányzat gyakorlatilag kiszervezi ezt a kötelezően ellátandó feladatát a vállalatnak. „Ezek a feladatok nagyjából 3,5-4 milliárd forint éves költséget jelentenek, de nagymértékben befolyásoló tényező az időjárás, hiszen jó időben például a fűnyírással van több feladat, hidegben az utak hó- és síkosságmentesítése jelent többletmunkát” – mutat rá a cégvezető, kiemelve: a Győr-Szol Zrt. jelenleg több mint 5 millió négyzetméternyi zöldfelületet gondoz. „Ezek a feladatok várnak ránk, de a városi költségvetés ismeretének hiányában nehéz megmondani, hogy mennyi forrásból gazdálkodhatunk – mutat rá a Győr-Szol Zrt. vezetője.
A korábbi évek visszatérő közgyűlési témája volt a társaság gépparkjának kérdése is. Ennek kapcsán a vezérigazgató elmondta: rendkívül elöregedett a gépállomány, és az elmúlt években ezeknek a karbantartási, javítási munkálatai egyre többe kerülnek. „Itt az óradíjaktól elkezdve a pótalkatrészek beszerzéséig évről évre minden drágul” – mutat rá Sárkány Péter.
Belváros és Révfalu területén évente 12 alkalommal, egyéb helyeken 8-10 alkalommal nyírják például a füvet, egy-egy ilyen kör átlagosan 17 munkanapig tart. „Télen egy síkosságmentesítési körben 60 tonna útszóró sót juttatunk ki a közterületekre, ami az előző téli szezonban összesen 567 tonna mennyiséget jelent.
Ezek mellett egy komplexebb felszereltségű utcai takarítógép 50-80 millió forintba kerül, ebből adódóan anyagi oldalon is nagy kihívást jelent a városüzemeltetési feladatoknak az optimális ellátása.
Önkormányzati tulajdonú bérlakások
Visszatérő kérdés az önkormányzati tulajdonú lakások helyzete is. A kérdés kapcsán sok a félreértés, hiszen a Győr-Szol Zrt. csak működteti az önkormányzati tulajdonú lakásokat, a bérleti díjról, vagy arról, hogy ki jogosult önkormányzati tulajdonú lakást bérelni, nem a társaság dönt, hanem az önkormányzat – mutat rá Sárkány Péter. „Önkormányzati tulajdonba 4192 lakás, a Győr-Szol Zrt. saját tulajdonába pedig 209, jelenleg bérbe adott lakás tartozik. Előbbiek esetében az önkormányzat Humánszolgáltatási Bizottsága és a Népjóléti Osztálya írja ki a pályázatokat, a bérlőkijelölés kizárólag az önkormányzat privilégiuma” – emeli ki Sárkány Péter, a saját lakásállomány kapcsán pedig hozzáteszi: folyamatosan érkeznek be az igények. Rövidesen bevezetésre kerül egy pályázati rendszer, ami online felületen is elérhető lesz.
Munkatársak
A Győr-Szol Zrt. több mint 650 dolgozót foglalkoztat, az elmúlt években folyamatos bérfejlesztést hajtott végre a vállalatvezetés. „2023-ban 15 százalékos bérfejlesztés történt, 2024-ben pedig 18 százalékos, ami összesen 33 százalék. Az idei évet illetően, bár ez is a városi költségvetés függvénye, de már egyeztettünk az üzemi tanáccsal és a szakszervezettel is. A bérfejlesztés mellett elkezdtük a tárgyalásokat a kollektív szerződés módosításával kapcsolatban is. Elmondható, hogy jelenleg a munkaerőpiacon is versenyképes béreket tudunk biztosítani, de az inflációkövető béremelést szeretném garantálni a dolgozóknak” – jelezte Sárkány Péter.
Sárkány Péter
Gimnáziumi tanulmányait a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban végezte, majd a Széchenyi István Egyetemen településmérnöki diplomát szerzett. Közel húsz éve tevékenykedik győri cégeknél, többek között az Arrabona EGTC és a Győri Térségfejlesztési és Projektmenedzsment Kft. alapítása és vezetése is személyéhez köthető. Előbbinél az európai uniós jogharmonizáció tette lehetővé az egész térség fejlesztését, elősegítve ezzel a határon átnyúló pályázati lehetőségek felkutatását, elkészítését és megvalósítását.
A Győri Többcélú Kistérségi Társulásnál, illetve később a GYTP Kft.-nél szintén európai uniós támogatásokból megvalósuló projekteket koordinált. Számos beruházás, korszerűsítés és szociális projekt valósult meg sikeresen az irányítása alatt.
Negyvenkilenc éves, három gyermek édesapja.
Forrás: Győr Plusz Média – gyorplusz.hu / szerző: Mireider Máté / fotó: O. Jakócs Péter